יום ראשון, 2 ביוני 2013

שלוליות וריצוף תעשייתי

עם בוא הקיץ השלוליות מתייבשות. במקום שהיה שלולית שוקקת חיים נותרה קרקעית בוץ מיותמת. הבוץ מתייבש ונסדק.  מעניין להסתכל על הבוץ הסדוק. לכל "פלטה" של בוץ יש צורה קעורה. שולי הפלטה בולטים כלפי מעלה. לעיתים ניתן לראות חתיכה קטנה של בוץ יבש שממש מסתלסלת.
מה גורם לתופעה הזו? אם נביט מקרוב על חתך בפלטת בוץ כזו (פשוט לשבור אותה לשניים), נראה שהחלק התחתון מכיל חלקיקים גדולים ובינייהם חלקיקים קטנים יותר. לעומת זאת, החלק העליון מכיל חלקיקים קטנים בלבד. כאשר הבוץ היה רטוב, היו מים בין החלקיקים, והחלקיקים הקטנים היו רחוקים יותר זה מזה. כאשר הבוץ התייבש, החלקיקים התקרבו זה לזה, והבוץ הצטמק. בגלל סידור החלקיקים, בחלקו התחתון של הבוץ היו פחות מים יחסית לחלקו העליון. לכן, חלקו העליון של הבוץ הצטמק יותר מחלקו התחתון. כמו שמותחים מיתר על קשת, גורמים לקשת להתעקל, כך ההצטמקות של חלקו העליון של הבוץ גורמת לבוץ להתעקל כלפי מעלה.
בייישומים טכנולוגיים שמכילים תערובת של מיים עם חלקיקים בגדלים שונים, כגון בטון, ניתן לראות תופעה דומה. כאשר יוצקים רצפת בטון החלקיקים הגדולים שוקעים והמים עולים כלפי מעלה. עם הזמן המים מתייבשים וכמו הבוץ, הבטון מצטמק ונוצרים בו סדקים. חדי אבחנה יכולים לראות שהשוליים של כל משטח, ליד הסדק עולות מעט כלפי מעלה. עקמומיות זו מביאה לשבירה מהירה של אזור הסדק כאשר הוא חשוף לתנועה.
בשני הפרסומים האחרונים עסקתי בדומה בין בוץ לבטון. בפרסום הבא אכתוב מעט על השונה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה